Przegapiłeś Rajd Bitcoinów? Oto strategia niskiego ryzyka na rynku byka

Bitcoin przebył długą drogę od czasu, gdy w marcu spadł poniżej 4000 dolarów. Krypto waluta pobiła rekordową sumę ponad 19 900 dolarów we wczesny wtorek i w tym roku wzrosła o prawie 170%.

Podczas gdy udział instytucjonalny wzrósł, duża część klientów detalicznych mogła trzymać się z dala od rynku. Dla tej grupy strach przed utratą (FOMO) możliwości osiągnięcia trzycyfrowych zysków mógł się pojawić w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Jednak inwestowanie teraz, podczas gdy krypto waluta jest notowana w okolicach dożywotnich wzrostów może wydawać się ryzykowne, ponieważ zawsze istnieje możliwość znacznego wycofania się z rynku. Bitcoin Evolution zaobserwował kilka przypadków wycofania cen o ponad 20% w czasie poprzednich hossy.

W związku z tym, inwestorzy chcący kupić Bitcoin (BTC, +0,39%) powinni teraz rozważyć wdrożenie strategii uśredniania kosztów dolara (DCA), według wiodących inwestorów w przestrzeni kryptokurrency.

„Jest to dobry sposób na zbudowanie ekspozycji zarówno na Bitcoin, jak i na inne klasy aktywów, takie jak globalne indeksy giełdowe, ponieważ oba wyglądają na dobre wyniki w kontekście ujemnych stóp realnych w ciągu najbliższych kilku lat“, powiedział Scott Weatherill, główny dealer w pozagiełdowym dostawcy płynności B2C2 Japan, powiedział CoinDesk.

Jak uśrednianie kosztów dolara pozwala oszczędzać pieniądze

DCA, znany również jako plan dolarowy, polega na kupowaniu mniejszych kwot aktywów w regularnych odstępach czasu, niezależnie od ruchów cenowych, zamiast inwestować całą kwotę w jednym czasie. Strategia ta pomaga inwestorom wyeliminować emocje z ich transakcji i może skutkować niższym średnim kosztem zakupu, ponieważ rynki rzadko poruszają się wyżej bez efektu „pull-back“.

„Uśrednianie kosztów dolara w bitcoin jest historycznie bardzo dochodową strategią, która obniża ryzyko przeciągnięcia środków“ – powiedział Weatherill.

Dla zilustrowania, powiedzmy, że inwestor gromadził Bitcoin o wartości 100 dolarów po najwyższej cenie obserwowanej 17 dnia każdego miesiąca, począwszy od 17 grudnia 2017 roku, kiedy Bitcoin osiągnął szczytowy poziom 19.783 dolarów. W czasie prasy, inwestor ten posiadałby około 0,48 BTC przy średnim koszcie około 8.660 dolarów. Oznacza to również, że przy obecnej cenie rynkowej wynoszącej 18 850 USD inwestor zyskałby prawie 120%.

Gdyby jednak w dniu 17 grudnia 2017 r. inwestor dokonał inwestycji ryczałtowej po rekordowej cenie 19 783 USD, inwestycja ta poniósłaby obecnie stratę w wysokości 4,7%. W dłuższym okresie czasu strata ta mogłaby być bardziej znacząca, gdyby została skorygowana o inflację.

W pierwszym przypadku, inwestor rozłożył 3.600 dolarów na 36 miesięcy, kupując mniej bitcoinów, gdy ceny były wysokie, a więcej, gdy ceny były niskie. To pomogło obniżyć średni koszt i przynieść znaczący zysk. Strategia ta przyniosła podobne wyniki w poprzednich cyklach byka-niedźwiedzia.

„W idealnej sytuacji należy inwestować z nadzieją na sprzedaż po wyższych cenach w dłuższej perspektywie“ – powiedział Chris Thomas, szef działu produktów w Swissquote Bank. „Najlepszym sposobem, moim zdaniem, jest kupowanie każdego miesiąca i budowanie pozycji w dłuższej perspektywie“.

Ryzyko związane z pewnymi strategiami opcyjnymi dla handlowców detalicznych

Niektórzy inwestorzy mogą myśleć o wdrożeniu strategii syntetycznych za pośrednictwem rynku opcji, takich jak kupno opcji sprzedaży w zamian za długą pozycję na rynku kasowym. Opcja put zyskałaby na wartości w przypadku sprzedaży, ograniczając stratę (na papierze) w długiej pozycji na rynku kasowym.

Strategie takie są jednak bardziej odpowiednie dla spekulantów, którzy zamierzają czerpać zyski z krótkoterminowej zmienności cen i są przeciwni idei obniżania średniego kosztu zakupu poprzez DCA. „Nie polecałbym kupowania putów, gdybyś był ‚DCAing‘, bo to by marszczył zyski“ – powiedział Weatherill.

Opcja sprzedaży jest kontraktem pochodnym, który daje nabywcy prawo, ale nie obowiązek sprzedaży bazowego składnika aktywów po ustalonej z góry cenie w określonym dniu lub przed nim. Opcja kupna daje prawo do kupna.

Nabywca opcji musi zapłacić premię z góry, zajmując jednocześnie długą pozycję kupna/sprzedaży. Długa pozycja put zarabia tylko wtedy, gdy w dniu wygaśnięcia opcji składnik aktywów rozlicza się poniżej ceny wykonania opcji put. W przeciwnym razie opcja wygasa bezwartościowo, powodując stratę – w tym przypadku zapłaconą premię – dla kupującego.

Co więcej, ci, którzy próbują połączyć DCA z zabezpieczeniem opcji, mogą w końcu zaszkodzić swoim portfelom. Na przykład, jeśli inwestor kupi opcję put podczas gdy DCAing i rynek pójdzie w górę, opcje zakupione w celu zabezpieczenia się przed potencjalnym spadkiem koniunktury będą krwawić, zmniejszając ogólne zyski z uśredniania kosztów dolara.

„Inwestorzy detaliczni powinni trzymać się z dala od handlu opcjami“ – ostrzegł Thomas. Dodał, że jedna szczególna strategia, sprzedawanie opcji na rynku, jest niezwykle niebezpieczna.

Rozsądni handlowcy często generują dodatkowe dochody poprzez sprzedaż opcji kupna znacznie powyżej obecnej ceny spot Bitcoin i zbieranie premii na nadzieję, że rynek nie będzie rajdować powyżej poziomu, na którym zakład byczy jest sprzedawany. Jednak w przypadku krótkich pozycji call, posiadacze mogą teoretycznie ponieść nieograniczone straty, ponieważ niebo jest limitem dla każdego składnika aktywów.

W przypadku bitcoin, jest to szczególnie ryzykowne, ponieważ sentyment pozostaje byczy, z analityków oczekujących dalszego biegu byka na zwiększony popyt instytucjonalny. Jako takie, sprzedaż opcji kupna, podczas gdy DCAing może okazać się kosztowne.

„Chociaż może istnieć pokusa optymalizacji poprzez różne strategie handlowe, nowe pieniądze powinny trzymać się pewnych strategii: 1) pozostać długo, i 2) kupić spadki“, powiedział Jehan Chu, współzałożyciel i partner zarządzający w Hongkongu blockchain inwestycji i handlu firmy Kenetic Capital.

Empfohlene Artikel